Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Připojení postranního vozíku. PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator    Pondělí, 23 duben 2007
ImageTenhle článek by měl posloužit jako návod, jak postupovat, pokud si chcete ke svému motocyklu připojit sidecar a rozhodli jste se pro jiný motocykl než Jawa.

Začněte návštěvou svého DI a poptejte se co od vás budou požadovat. Nejspíš vás odbudou jako mě, že je to prostě neproveditelné a že vám to nikdo nepovolí. Vyžádejte si od nich kontakt na oficiálního zástupce značky motocyklu, pro který jste se rozhodli. Pokud se rozhodnete pro Yamahu,  vzdejte to hned. Ta vám to skutečně nepovolí a starosti budete mít i u BMW. Já si vybral Hondu a možná právě pro jejich ochotu tyhle věci podporovat u nás jezdí dvě Shadow, jedno CB 750 a teď i XBR se sidecary.

No a teď je potřeba sehnat vozík. Na jinou alternativou, než naše vozíky velorex, jsem ani nemyslel. Nikdo k nám vozíky nedováží a velorex je díky své jednoduché koncepci snadným řešením a v neposlední řadě je dostupný. Takže máte možnost koupit nový, cena začíná na 30 000 kč a roční produkce kolem 5 až 6 set kusů. A nebo se poohlídnout po starším. Tady je však problém, model 560 se k modernímu motocyklu příliš nehodí a modely 562 nebo 700 se shánějí obtížně a samostatně na ně prakticky nenarazíte. Já to štěstí měl a vozík sehnal za velice přijatelnou cenu a v pěkném stavu.

A začíná papírování. Nejdřív zavolejte do Žamberka  a domluvte se s technikem, jak správně formulovat povolení pro výrobce motocyklu. Samozřejmě že všechny potřebné dokumenty přiložím ke článku, takže je můžete doslovně použít. Jakmile vám to výrobce motocyklu posvětí, můžete připojovat.  Aby jste povolení vůbec dostali, musí v něm stát, že montáž bude provedena ve výrobním závodě Velorex Žamberk.  Tak e se domluvíte na montáži tam, nebo po dohodě s nimi najdete jinou firmu, která má předpoklad to provést (nikdy mě nenapadlo jaká firma by to měla být). Protože jsou ve Velorexu velice ochotní, můžete se z části na připojení podílet i vy, pokud máte patřičné schopnosti.

Jakmile je sidecar připojen Velorex vše zadokumentuje a vystaví vám další prohlášení, které „notuje" s povolením uděleným výrobcem. A teď krok poslední,  dopravíte váš motocykl na STK a pokud máte platnou technickou,  necháte provést jen evidenční kontrolu. Pokud ne, musíte absolvovat normální technickou kontrolu. Zde vám zapíšou do protokolu, že k motocyklu je připojen postraní vozík, který není zapsán v TP a vozidlo proto neodpovídá evidenční prohlídce a vylepí vám známku pouze na měsíc. No a přichází lámání chleba. Přijdete na DI a tam se je pokusíte zaskočit svojí připraveností. Ale protože tento proces neabsolvuji poprvé, vím že bez problémů to není nikdy. Budou po vás rozhodně požadovat technické schválení k sidecaru. Pokud máte vozík starší výroby, nic takového k němu nikdy nebylo vydáno a musí se spokojit s výrobním štítkem. Pokud se jim to nelíbí, odkažte je na výrobce,  který jim to telefonicky ochotně vysvětlí. K novým vozíkům takové osvědčení dostanete při koupi. Další mě známý problém nastane, pokud máte vozík z druhé ruky. Mohou po vás požadovat kupní smlouvu. Ne vždy se takové obchody uzavírají písemně, takže pokud ji nemáte je nejsnazší ji sepsat s nejblíže stojícím ochotným civilistou... Nakonec vám sidecar do TP zapíší  a vy absolvujete opakovanou technickou a můžete konečně začít beztrestně brázdit silnice na svém novém tříkolovém korábu.

 Image Image Image

Na závěr je potřeba říct, že dneska nic není zadarmo. Ceny jednotlivých povolení a úprav zde neuvádím, protože je to individuální. Všem budoucím sidecaristům přeji hodně štěstí!!!

HlavaXBR


Další >

Diskuze k článku:
maya   (30.04.2007 07:23:55)
Ty si kouzelník Hlavinko, mě by zabilo to papírování. Ale je vidět, že když se chce....;)

HlavaXBR   (30.04.2007 16:52:10)
Děkuji za uznání pokud jde o motorky není pro mě nic překážkou kdybych byl takhle rozhodnej vždycky.....


Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 5


Hlavní strana
Advertisement